Pro-Terra

Od dnia 03.06.2013r. do dnia 07.06.2013r. w naszej szkole  gościliśmy szkołę partnerską z Selm z okolic Dortmundu. W wymianie polsko-niemieckiej brało udział piętnastu polskich uczniów i siedemnastu  uczniów niemieckich oraz polscy i niemieccy opiekunowie.

W poniedziałek polscy uczniowie oficjalnie powitali gości w szkole. Następnie w parach polsko-niemieckich odbyło się zwiedzanie szkoły. Po południu obie grupy wzięły udział w zwiedzaniu miasta,  następnie udały się na obiad. W godzinach wieczornych młodzież bawiła się na termach poznańskich.

Już pierwszego dnia uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili i nie mogli doczekać się kolejnego dnia!

We wtorek młodzież wzięła udział w warsztatach ekologicznych w Odrzykożuchu koło Tuczna. Polscy uczniowie uczyli swoich niemieckich kolegów wymowy tej miejscowości, co wywołał dużo śmiechu. Na miejscu usłyszeli legendę o Lechu, Czechu i Rusie w dwóch językach. Po obiedzie  uczniowie udali się do szkoły muzycznej pierwszego stopnia w Poznaniu na warsztaty bębniarskie „Rytm Ziemi”. Wzięli udział w wykładzie, usłyszeli grę na instrumentach perkusyjnych, a następnie sami spróbowali swoich sił w grze na tych instrumentach. Pod koniec dnia we wspaniałej atmosferze odbyli podróż Maltanką.

W środę uczestnicy wymiany dzień zaczęli na warsztatach w Kórniku: „Co dla nas znaczy czas”. Wszyscy wykazali się kreatywnością i samodzielnie wykonali zegary metodą decoupage. Po zjedzeniu obiadu uczniowie zwiedzili Zamek Kórnicki i wysłuchali jego historii. Dzień skończyli przy ognisku jedząc, śpiewając wspólnie piosenki w języku angielskim i dobrze się bawiąc.

Kolejnego dnia odbył się Dzień Patronów. Uczniowie, zarówno polscy jak i niemieccy, wzięli udział w uroczystości rozdania Felutków (nagród przyznawanych przez uczniów), następnie zjedli obiad w szkolnej stołówce i pojechali na wspólne zakupy w Malcie. Po udanych zakupach zjedli uroczystą pożegnalną kolację a potem bawili się na dyskotece w towarzystwie innych uczniów naszego gimnazjum. Gdy skończyła się ostatnia piosenka nadszedł czas na pożegnanie. Popłynęło wiele łez i nikt nie chciał się rozstać.

W piątek gdy nadszedł czas wyjazdu grupy niemieckiej, polska grupa, która brała udział w wymianie zrobiła niespodziankę swoim  przyjaciołom i przyszła ich rano pożegnać. Uczestnicy wymiany rozstali się w cudownej atmosferze.

W następnym roku to polska grupa pojedzie odwiedzić niemieckich przyjaciół w Selm.

Tęsknimy i nie możemy się doczekać kiedy znów was zobaczymy!!!

Wymiana odbyła się dzięki uprzejmości i pomocy Fundacji Pro-Terra,

której jesteśmy ogromnie wdzięczni!

W wymianie uczestniczyli:

Pola Szlanga, Michalina Czetowicz, Wiktoria Żytek, Grzegorz Galant, Sebastian Bartunek, Alicja Litwicka, Marta Przybylska, Zuzanna Błaszczyk, Mateusz Borowicz, Bartosz Świerczyński, Arkadiusz Nowak, Paulina Zrąbkowska, Miron Otremba, Aleksandra Solarewicz, Kamila Zajączkowska

oraz

Pani Dyrektor Anna Liebert, Pani Wicedyrektor Barbara Osiak, Pani Sylwia Balcer, Pani Anna Krzysiek, Pani Ewa Lichtańska, Pani Renata Kowalska, Pani Justyna Pianka, Pani Agnieszka Walczak.